Vicor Corporation V300A28H500B2
V300A28H500B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28H500B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28H500B2.pdf
Availability of V300A28H500B2
QUANTITY
V300A28H500B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28H500B2
Internal Part NumberEIS-V300A28H500B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28H500B2
Related LinksV300A2, V300A28H500B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28H500B2 Details Description
Related parts for V300A28H500B2
CONN RECEPT PIN WRAPOST .500" datasheet.pdf
CONN MALE M12 4POS STR 2M CABLE datasheet.pdf