Vicor Corporation V300A28H500BN2
V300A28H500BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28H500BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28H500BN2.pdf
Availability of V300A28H500BN2
QUANTITY
V300A28H500BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28H500BN2
Internal Part NumberEIS-V300A28H500BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.8A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28H500BN2
Related LinksV300A28, V300A28H500BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28H500BN2 Details Description
Related parts for V300A28H500BN2
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC DUAL 512X9 64-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf