Vicor Corporation V300A28M500B
V300A28M500B picture photo
Mfg. Part Number
V300A28M500B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28M500B.pdf
Availability of V300A28M500B
QUANTITY
V300A28M500B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28M500B
Internal Part NumberEIS-V300A28M500B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28M500B
Related LinksV300A2, V300A28M500B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28M500B Details Description
Related parts for V300A28M500B
IC Z8 4K OTP 16MHZ XTEMP 44-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP THIN FILM 7.5PF 16V 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 50A TO252-3 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf