Vicor Corporation V300A28M500BL2
V300A28M500BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28M500BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28M500BL2.pdf
Availability of V300A28M500BL2
QUANTITY
V300A28M500BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28M500BL2
Internal Part NumberEIS-V300A28M500BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28M500BL2
Related LinksV300A28, V300A28M500BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28M500BL2 Details Description
Related parts for V300A28M500BL2
RES SMD 73.2KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 442K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
FILTER SAW RF 940.5MHZ SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 12POS HL LOW P datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E VIOLET datasheet.pdf
INDENTER TYPE C AMPOWER datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf