Vicor Corporation V300A28M500BS2
V300A28M500BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28M500BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28M500BS2.pdf
Availability of V300A28M500BS2
QUANTITY
V300A28M500BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28M500BS2
Internal Part NumberEIS-V300A28M500BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.8A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28M500BS2
Related LinksV300A28, V300A28M500BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28M500BS2 Details Description
Related parts for V300A28M500BS2
RES SMD 22 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 65MA SNT6A datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 8MM 12-24VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER N-CH 40MLP datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEMBLY HARDWARE datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf