Vicor Corporation V300A28T500BL3
V300A28T500BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28T500BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28T500BL3.pdf
Availability of V300A28T500BL3
QUANTITY
V300A28T500BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28T500BL3
Internal Part NumberEIS-V300A28T500BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28T500BL3
Related LinksV300A28, V300A28T500BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28T500BL3 Details Description
Related parts for V300A28T500BL3
LED IND LIGHT 12V RED datasheet.pdf
OSC XO 11.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 54POS STR datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 5" H2O 4SIP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FAN RIVET BLACK .807"-.846" HOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 2.95A 90 MOHM TH datasheet.pdf