Vicor Corporation V300A2C160BG2
V300A2C160BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A2C160BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W
Datasheet Download
V300A2C160BG2.pdf
Availability of V300A2C160BG2
QUANTITY
V300A2C160BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A2C160BG2
Internal Part NumberEIS-V300A2C160BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series160W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A2C160BG2
Related LinksV300A2, V300A2C160BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A2C160BG2 Details Description
Related parts for V300A2C160BG2
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 430MA 530 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 344MA 590 MOHM datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 187W TO263-3-2 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HDM SMPR210F K datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf