Vicor Corporation V300A2M160BN
V300A2M160BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A2M160BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W
Datasheet Download
V300A2M160BN.pdf
Availability of V300A2M160BN
QUANTITY
V300A2M160BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A2M160BN
Internal Part NumberEIS-V300A2M160BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series160W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A2M160BN
Related LinksV300A2, V300A2M160BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A2M160BN Details Description
Related parts for V300A2M160BN
INDUCTOR 1mH 8A COMMON MODE datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC IF-PLL I2C-BUS DEMOD 24-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
NTC 3.3KOHM 5% 3950K 1% datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 30POS RA T/H datasheet.pdf