Vicor Corporation V300A2T160BF2
V300A2T160BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A2T160BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W
Datasheet Download
V300A2T160BF2.pdf
Availability of V300A2T160BF2
QUANTITY
V300A2T160BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A2T160BF2
Internal Part NumberEIS-V300A2T160BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series160W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A2T160BF2
Related LinksV300A2, V300A2T160BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A2T160BF2 Details Description
Related parts for V300A2T160BF2
RES 1.3K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC SENSOR GEAR TOOTH 4SIP datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100K OHM 5% 280W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 370MA 950 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 28POS datasheet.pdf