Vicor Corporation V300A36C400BF
V300A36C400BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A36C400BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36C400BF.pdf
Availability of V300A36C400BF
QUANTITY
V300A36C400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36C400BF
Internal Part NumberEIS-V300A36C400BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36C400BF
Related LinksV300A3, V300A36C400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36C400BF Details Description
Related parts for V300A36C400BF
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8EPSOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 180 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
GASKET FAB/FOAM 18X457.2MM RECT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 7.62MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.050 30 POS datasheet.pdf
RES 109.735 OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf