Vicor Corporation V300A36C400BF3
V300A36C400BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36C400BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36C400BF3.pdf
Availability of V300A36C400BF3
QUANTITY
V300A36C400BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36C400BF3
Internal Part NumberEIS-V300A36C400BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36C400BF3
Related LinksV300A36, V300A36C400BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36C400BF3 Details Description
Related parts for V300A36C400BF3
RES SMD 16 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 28POS datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 400W datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 600V 45A SP3 datasheet.pdf