Vicor Corporation V300A36C400BG3
V300A36C400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36C400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36C400BG3.pdf
Availability of V300A36C400BG3
QUANTITY
V300A36C400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36C400BG3
Internal Part NumberEIS-V300A36C400BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36C400BG3
Related LinksV300A36, V300A36C400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36C400BG3 Details Description
Related parts for V300A36C400BG3
CONN HEADER 13POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 12A 125VAC/VDC datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 16QSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 10K 16UTQFN datasheet.pdf
SOCKET SET W/HNDL 6PNT 1/4" 11PC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING CLEAR 25PC datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 84POS datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf