Vicor Corporation V300A36C500BG2
V300A36C500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36C500BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36C500BG2.pdf
Availability of V300A36C500BG2
QUANTITY
V300A36C500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36C500BG2
Internal Part NumberEIS-V300A36C500BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36C500BG2
Related LinksV300A36, V300A36C500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36C500BG2 Details Description
Related parts for V300A36C500BG2
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V datasheet.pdf