Vicor Corporation V300A36E400BN
V300A36E400BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A36E400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36E400BN.pdf
Availability of V300A36E400BN
QUANTITY
V300A36E400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36E400BN
Internal Part NumberEIS-V300A36E400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.1A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36E400BN
Related LinksV300A3, V300A36E400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36E400BN Details Description
Related parts for V300A36E400BN
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
PLUG 7POS 0 DEG GRAY/RED 5.3-6.5 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HS BLEND&FINISH DISC TR 3" A MED datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 35V 2917 datasheet.pdf
CARD GUIDE COND INSERT 10" NAT datasheet.pdf