Vicor Corporation V300A36E400BN2
V300A36E400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36E400BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36E400BN2.pdf
Availability of V300A36E400BN2
QUANTITY
V300A36E400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36E400BN2
Internal Part NumberEIS-V300A36E400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.1A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36E400BN2
Related LinksV300A36, V300A36E400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36E400BN2 Details Description
Related parts for V300A36E400BN2
RES SMD 1.65K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT 4.5V 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 2.09A 225 MOHM datasheet.pdf
ENCODER MINI 120CPR 0.8X0.25" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 6A PPAK CHIPFET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 18POS PCB datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FAN 100VAC 119X38MM WR datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf