Vicor Corporation V300A36E500BF2
V300A36E500BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36E500BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36E500BF2.pdf
Availability of V300A36E500BF2
QUANTITY
V300A36E500BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36E500BF2
Internal Part NumberEIS-V300A36E500BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36E500BF2
Related LinksV300A36, V300A36E500BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36E500BF2 Details Description
Related parts for V300A36E500BF2
IC DAC 12BIT QUAD W/BUFF 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 328VC SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 942 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
ASSEMBLY ROUND 1 POS 21.6MM D 14 datasheet.pdf