Vicor Corporation V300A36E500BF3
V300A36E500BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36E500BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36E500BF3.pdf
Availability of V300A36E500BF3
QUANTITY
V300A36E500BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36E500BF3
Internal Part NumberEIS-V300A36E500BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36E500BF3
Related LinksV300A36, V300A36E500BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36E500BF3 Details Description
Related parts for V300A36E500BF3
RES SMD 1.78K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 301 I/O 400FBGA datasheet.pdf
CAP CER 33PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 8A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 2-DIP datasheet.pdf
RES 2.20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM SMD datasheet.pdf