Vicor Corporation V300A36E500BS3
V300A36E500BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36E500BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36E500BS3.pdf
Availability of V300A36E500BS3
QUANTITY
V300A36E500BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36E500BS3
Internal Part NumberEIS-V300A36E500BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.9A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36E500BS3
Related LinksV300A36, V300A36E500BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36E500BS3 Details Description
Related parts for V300A36E500BS3
CONN CARDEDGE 12POS .156 X .140 datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MCU 32BIT 256KB FLASH 100-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN 20AWG SLD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 1206 datasheet.pdf