Vicor Corporation V300A36H400B3
V300A36H400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36H400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36H400B3.pdf
Availability of V300A36H400B3
QUANTITY
V300A36H400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36H400B3
Internal Part NumberEIS-V300A36H400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36H400B3
Related LinksV300A3, V300A36H400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36H400B3 Details Description
Related parts for V300A36H400B3
IC OPAMP GP 1MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN RECEPT 15POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
IC DUAL DIFF COMPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 18POS .156 GRN datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
IC MULTIRATE CDR 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 218 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf