Vicor Corporation V300A36H500BF
V300A36H500BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A36H500BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36H500BF.pdf
Availability of V300A36H500BF
QUANTITY
V300A36H500BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36H500BF
Internal Part NumberEIS-V300A36H500BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36H500BF
Related LinksV300A3, V300A36H500BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36H500BF Details Description
Related parts for V300A36H500BF
DGTL ISO RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
IC QUAD COMP P-P NANOPWR 14TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 3W datasheet.pdf
IMPACT ORTHO BP 6X12 GUIDE L-END datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 85POS STRGHT SKT datasheet.pdf
LED ASSY RA 5MM datasheet.pdf