Vicor Corporation V300A36H500BN
V300A36H500BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A36H500BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36H500BN.pdf
Availability of V300A36H500BN
QUANTITY
V300A36H500BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36H500BN
Internal Part NumberEIS-V300A36H500BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.9A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36H500BN
Related LinksV300A3, V300A36H500BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36H500BN Details Description
Related parts for V300A36H500BN
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
SHROUDED HEADER VT SMT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
ADAPTER 220VAC IN 24VAC OUT IEC datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf