Vicor Corporation V300A36H500BS
V300A36H500BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A36H500BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36H500BS.pdf
Availability of V300A36H500BS
QUANTITY
V300A36H500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36H500BS
Internal Part NumberEIS-V300A36H500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.9A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36H500BS
Related LinksV300A3, V300A36H500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36H500BS Details Description
Related parts for V300A36H500BS
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
TAPE FILAMENT 18MM X 55M CLEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 68POS 28AWG .050 GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 1MM 28POS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf