Vicor Corporation V300A36M400B
V300A36M400B picture photo
Mfg. Part Number
V300A36M400B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36M400B.pdf
Availability of V300A36M400B
QUANTITY
V300A36M400B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36M400B
Internal Part NumberEIS-V300A36M400B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36M400B
Related LinksV300A3, V300A36M400B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36M400B Details Description
Related parts for V300A36M400B
CONN HEADER 12POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 250MA 125VAC 63VDC datasheet.pdf
RELAY REED DPST 1A 5V datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
DIODE SBR 30V 2A POWERDI123 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR INA282-286 datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MMCX JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf