Vicor Corporation V300A36M400B2
V300A36M400B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36M400B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36M400B2.pdf
Availability of V300A36M400B2
QUANTITY
V300A36M400B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36M400B2
Internal Part NumberEIS-V300A36M400B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36M400B2
Related LinksV300A3, V300A36M400B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36M400B2 Details Description
Related parts for V300A36M400B2
FAN AXIAL 119X38MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 8-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 18A 3.4 MOHM SMD datasheet.pdf
ZG2 SENSOR HEAD,8MM WIDE,2M datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP datasheet.pdf
LED 5000K 80CRI WHITE SMD datasheet.pdf
FUSE 30A 660V AC C.S.A. CANADIAN datasheet.pdf