Vicor Corporation V300A36M400BN3
V300A36M400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36M400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36M400BN3.pdf
Availability of V300A36M400BN3
QUANTITY
V300A36M400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36M400BN3
Internal Part NumberEIS-V300A36M400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.1A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36M400BN3
Related LinksV300A36, V300A36M400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36M400BN3 Details Description
Related parts for V300A36M400BN3
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 80POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 560V 9.5A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MICRO 21C S 20" YEL JACKP NI datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf