Vicor Corporation V300A36M400BS2
V300A36M400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36M400BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36M400BS2.pdf
Availability of V300A36M400BS2
QUANTITY
V300A36M400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36M400BS2
Internal Part NumberEIS-V300A36M400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.1A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36M400BS2
Related LinksV300A36, V300A36M400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36M400BS2 Details Description
Related parts for V300A36M400BS2
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V datasheet.pdf
IC 4-CH 10-BIT SERIAL A/D 16SOIC datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .219" .140"L datasheet.pdf
IGBT 390V 20A 150W D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X6S 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SLOT1 BRIDGE ASS'Y datasheet.pdf
CAP CER 16PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 16.9344MHZ CMOS SMD datasheet.pdf