Vicor Corporation V300A36T400BL3
V300A36T400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36T400BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36T400BL3.pdf
Availability of V300A36T400BL3
QUANTITY
V300A36T400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36T400BL3
Internal Part NumberEIS-V300A36T400BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36T400BL3
Related LinksV300A36, V300A36T400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36T400BL3 Details Description
Related parts for V300A36T400BL3
RES 1.5K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
INLET IEC-320 C16 SCREW6.3MM TRM datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 55POS W/SCKT datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SSMINI3 datasheet.pdf
IC ARM MICROPROCESSOR 177BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP XB-H WHITE SMD datasheet.pdf
IC LED DRIVER OFFL DIM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf