Vicor Corporation V300A36T500BG3
V300A36T500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36T500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36T500BG3.pdf
Availability of V300A36T500BG3
QUANTITY
V300A36T500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36T500BG3
Internal Part NumberEIS-V300A36T500BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36T500BG3
Related LinksV300A36, V300A36T500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36T500BG3 Details Description
Related parts for V300A36T500BG3
MOSFET N-CH 40V 130A TO-220AB datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 5A 8SOIC datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 3.5MM 8POS OR datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
UMY5-4266 SAFETY MAT datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf