Vicor Corporation V300A3V3C264BG3
V300A3V3C264BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3C264BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V300A3V3C264BG3.pdf
Availability of V300A3V3C264BG3
QUANTITY
V300A3V3C264BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3C264BG3
Internal Part NumberEIS-V300A3V3C264BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3C264BG3
Related LinksV300A3V, V300A3V3C264BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3C264BG3 Details Description
Related parts for V300A3V3C264BG3
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 20MBPS 16-SSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 150V 20A TO262AA datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 92K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IO NICU NRS NF NR REC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN CLAMP datasheet.pdf
MINI BX PIN HDR 30 POS datasheet.pdf