Vicor Corporation V300A3V3E200B
V300A3V3E200B picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3E200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V300A3V3E200B.pdf
Availability of V300A3V3E200B
QUANTITY
V300A3V3E200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3E200B
Internal Part NumberEIS-V300A3V3E200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3E200B
Related LinksV300A3, V300A3V3E200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3E200B Details Description
Related parts for V300A3V3E200B
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VIDEO AMP 4CH 14-TSSOP datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SOCKET BOARD FOR AS5161/62 datasheet.pdf
ER6022-021NEL 2N/C+1N/O 1/2 IN. datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB datasheet.pdf
504195 13P HEADER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf