Vicor Corporation V300A3V3E200B3
V300A3V3E200B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3E200B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V300A3V3E200B3.pdf
Availability of V300A3V3E200B3
QUANTITY
V300A3V3E200B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3E200B3
Internal Part NumberEIS-V300A3V3E200B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3E200B3
Related LinksV300A3V, V300A3V3E200B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3E200B3 Details Description
Related parts for V300A3V3E200B3
CABLE SPEAKER 2COND 16AWG 500' datasheet.pdf
SIDACTOR BI 190V 250A DO-214 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 140MA 3.1 OHM TH datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG GRY 1000' datasheet.pdf
RES 47K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 SKT RECP datasheet.pdf
PT 16C 16#16 PIN PLUG datasheet.pdf
3 V/5 V, +-10 V Input Range, 1 mW 3-Channel 16-Bit, Sigma-Delta ADC IC datasheet.pdf