Vicor Corporation V300A3V3E200BG2
V300A3V3E200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3E200BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V300A3V3E200BG2.pdf
Availability of V300A3V3E200BG2
QUANTITY
V300A3V3E200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3E200BG2
Internal Part NumberEIS-V300A3V3E200BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3E200BG2
Related LinksV300A3V, V300A3V3E200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3E200BG2 Details Description
Related parts for V300A3V3E200BG2
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
JUMPER TEST LEAD SET YELLOW 150" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/5W 0.05% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A datasheet.pdf