Vicor Corporation V300A3V3E264BN
V300A3V3E264BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3E264BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V300A3V3E264BN.pdf
Availability of V300A3V3E264BN
QUANTITY
V300A3V3E264BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3E264BN
Internal Part NumberEIS-V300A3V3E264BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3E264BN
Related LinksV300A3V, V300A3V3E264BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3E264BN Details Description
Related parts for V300A3V3E264BN
IC TXRX RS-232 3.3V W/SD 20SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 7.1A 22 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE FOR BAR CODE READER 0.8M datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf