Vicor Corporation V300A3V3E264BN3
V300A3V3E264BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3E264BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V300A3V3E264BN3.pdf
Availability of V300A3V3E264BN3
QUANTITY
V300A3V3E264BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3E264BN3
Internal Part NumberEIS-V300A3V3E264BN3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3E264BN3
Related LinksV300A3V, V300A3V3E264BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3E264BN3 Details Description
Related parts for V300A3V3E264BN3
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 125VC DO204AC datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 350VAC 2AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 92MA 15 OHM SMD datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf