Vicor Corporation V300A3V3H200BS3
V300A3V3H200BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3H200BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V300A3V3H200BS3.pdf
Availability of V300A3V3H200BS3
QUANTITY
V300A3V3H200BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3H200BS3
Internal Part NumberEIS-V300A3V3H200BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3H200BS3
Related LinksV300A3V, V300A3V3H200BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3H200BS3 Details Description
Related parts for V300A3V3H200BS3
TRANS NPN DARL 120V 30A TO3 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
MINITEK SHROUDED VERTICA datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO220-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
IC REDRIVER SATA3 1CH 20TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf