Yageo RC0201FR-0728KL
RC0201FR-0728KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-0728KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 28K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-0728KL.pdf
Availability of RC0201FR-0728KL
QUANTITY
RC0201FR-0728KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-0728KL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-0728KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-0728KL
Related LinksRC0201F, RC0201FR-0728KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-0728KL Details Description
Related parts for RC0201FR-0728KL
CONN TERMINAL AMPOWER 400MCM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
MICA INSULATOR TO-220 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 6-16DC PCB 2.9KHZ datasheet.pdf
IC REG BUCK SPLIT RAIL 8SOPWRPAD datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf