Vicor Corporation V300A3V3H264B
V300A3V3H264B picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3H264B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V300A3V3H264B.pdf
Availability of V300A3V3H264B
QUANTITY
V300A3V3H264B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3H264B
Internal Part NumberEIS-V300A3V3H264B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3H264B
Related LinksV300A3, V300A3V3H264B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3H264B Details Description
Related parts for V300A3V3H264B
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 150MA 6 OHM TH datasheet.pdf
KIT STARTER HITEX FULL STR7/9 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
LED 3500K 90CRI WHT SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 200W datasheet.pdf