Vicor Corporation V300A3V3M264BF
V300A3V3M264BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3M264BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V300A3V3M264BF.pdf
Availability of V300A3V3M264BF
QUANTITY
V300A3V3M264BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3M264BF
Internal Part NumberEIS-V300A3V3M264BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3M264BF
Related LinksV300A3V, V300A3V3M264BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3M264BF Details Description
Related parts for V300A3V3M264BF
DSUB CABL- AMP25G/ AE25G /AMP25G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOARD DEMO ICE2A0565Z 10W SMPS datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 52POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 60K GATES 128KB 288-CSP datasheet.pdf
RES 604 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
CABLE 13POS .100 JUMPER 5 INCH datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf