Vicor Corporation V300A48C400BN
V300A48C400BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A48C400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V300A48C400BN.pdf
Availability of V300A48C400BN
QUANTITY
V300A48C400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48C400BN
Internal Part NumberEIS-V300A48C400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.3A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48C400BN
Related LinksV300A4, V300A48C400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48C400BN Details Description
Related parts for V300A48C400BN
CABLE CAT5 SFTP PATCH GREY 5M datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR 48-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 14.9K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG TAN 100' datasheet.pdf
6+6 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
PTC THERM RESETTABLE FUSES 20% datasheet.pdf
CONTACT datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf