Vicor Corporation V300A48C500BN3
V300A48C500BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A48C500BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V300A48C500BN3.pdf
Availability of V300A48C500BN3
QUANTITY
V300A48C500BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48C500BN3
Internal Part NumberEIS-V300A48C500BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48C500BN3
Related LinksV300A48, V300A48C500BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48C500BN3 Details Description
Related parts for V300A48C500BN3
SWITCH KNOB STRGHT .038" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 51 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN CAP FOR SIZE 14, 14S PLUG datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 62MM datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMAL PAD 2500S20 8X16" 0.040" datasheet.pdf
BRACKET FEED ADJ MACH datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf