Vicor Corporation V300A48E400BF
V300A48E400BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A48E400BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V300A48E400BF.pdf
Availability of V300A48E400BF
QUANTITY
V300A48E400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48E400BF
Internal Part NumberEIS-V300A48E400BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48E400BF
Related LinksV300A4, V300A48E400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48E400BF Details Description
Related parts for V300A48E400BF
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL UNBUFF 6-ULLGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X39MM 115VAC MX2B2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 740MA 650 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO-215AA datasheet.pdf
POSITIONER STATIC MS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC datasheet.pdf