Yageo RC0603FR-0753R6L
RC0603FR-0753R6L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-0753R6L
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-0753R6L.pdf
Availability of RC0603FR-0753R6L
QUANTITY
RC0603FR-0753R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-0753R6L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-0753R6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-0753R6L
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-0753R6L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-0753R6L Details Description
Related parts for RC0603FR-0753R6L
LED 3HI 3MM 5V GREEN PC MNT datasheet.pdf
TERMINAL STRIP STD 1 POS datasheet.pdf
CONN COVER FOR BASES HE SIZE 8 datasheet.pdf
RES SMD 4.32 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS M12 5V MINI datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY MAT 800X400MM datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B PG16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf