Vicor Corporation V300A48E400BS
V300A48E400BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A48E400BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V300A48E400BS.pdf
Availability of V300A48E400BS
QUANTITY
V300A48E400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48E400BS
Internal Part NumberEIS-V300A48E400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.3A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48E400BS
Related LinksV300A4, V300A48E400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48E400BS Details Description
Related parts for V300A48E400BS
CAP FILM 0.012UF 10% 100VDC 1913 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AT PIN & SOCKET WEDGE KIT datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS datasheet.pdf