Vicor Corporation V300A48E500BF3
V300A48E500BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A48E500BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V300A48E500BF3.pdf
Availability of V300A48E500BF3
QUANTITY
V300A48E500BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48E500BF3
Internal Part NumberEIS-V300A48E500BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48E500BF3
Related LinksV300A48, V300A48E500BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48E500BF3 Details Description
Related parts for V300A48E500BF3
FUSE BOARD MNT 12A 32VAC/VDC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 70MHZ 14SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
QKE PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CODEWHEEL 3CH 512CPR 6MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 18POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN MCX JACK R/A 50OHM PCB datasheet.pdf