Vicor Corporation V300A48E500BN3
V300A48E500BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A48E500BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V300A48E500BN3.pdf
Availability of V300A48E500BN3
QUANTITY
V300A48E500BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48E500BN3
Internal Part NumberEIS-V300A48E500BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48E500BN3
Related LinksV300A48, V300A48E500BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48E500BN3 Details Description
Related parts for V300A48E500BN3
CONN RECEPT 60POS .8MM W/BOSS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 69MA 3.3 OHM datasheet.pdf
IC REGISTERED TRANSCVR 24QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
OSC XO 133.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1/2" DIA datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMC datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRIM KIT FOR RECTANGLE-BORDER datasheet.pdf
RES 5.49M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf