Vicor Corporation V300A48H400B3
V300A48H400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A48H400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V300A48H400B3.pdf
Availability of V300A48H400B3
QUANTITY
V300A48H400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48H400B3
Internal Part NumberEIS-V300A48H400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48H400B3
Related LinksV300A4, V300A48H400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48H400B3 Details Description
Related parts for V300A48H400B3
IC DALLASTAT 50K 300MIL 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSCILLATOR DUAL LOW-FRQ 8USOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 35A DPAK datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 7A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 37C S 6" WHT FLOAT datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf