Vicor Corporation V300A48H500B3
V300A48H500B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A48H500B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V300A48H500B3.pdf
Availability of V300A48H500B3
QUANTITY
V300A48H500B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48H500B3
Internal Part NumberEIS-V300A48H500B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48H500B3
Related LinksV300A4, V300A48H500B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48H500B3 Details Description
Related parts for V300A48H500B3
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 115V datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MM912F634 datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 28VOUT 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 2.015A 90 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 76A 240VAC datasheet.pdf