Vicor Corporation V300A48M400B3
V300A48M400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A48M400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V300A48M400B3.pdf
Availability of V300A48M400B3
QUANTITY
V300A48M400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48M400B3
Internal Part NumberEIS-V300A48M400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48M400B3
Related LinksV300A4, V300A48M400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48M400B3 Details Description
Related parts for V300A48M400B3
CONN HEADR BRKWAY .100 24POS R/A datasheet.pdf
IC PROCESSOR FRONT END LP 20SSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN FFC TOP 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 32mA Backlight VBGA063W050 datasheet.pdf
CONN PROJECTOR LAMP TERM RCPT datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 24A 3 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 6P6C UNSHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf