Panasonic Electric Works ALZ12B24
ALZ12B24 picture photo
Mfg. Part Number
ALZ12B24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
Datasheet Download
ALZ12B24.pdf
Availability of ALZ12B24
QUANTITY
ALZ12B24 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALZ12B24
Internal Part NumberEIS-ALZ12B24
How to Read Date Codes
Standard Package20
SeriesALZ
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class B, Sealed - Fully
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance1.44 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C