Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC102K
RGC0805FTC102K picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC102K
Brief Description
RES SMD 102K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC102K.pdf
Availability of RGC0805FTC102K
QUANTITY
RGC0805FTC102K Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC102K
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC102K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC102K
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC102K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC102K Details Description
Related parts for RGC0805FTC102K
CONN HEADER VERT 9POS .100 30AU datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RECEPTACLE CONTACT ASSY datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL-SMT3.50/04/180LF 1.5 BK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
RES SMD 1.38K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf